Ved at benytte denne side er jeg indforstået med brugen af cookies.
Du kan læse mere om vores persondatapolitik (GDPR) på denne side
Accepter
Bertel & Marc-Christoph Wagner
”Hvordan vil du beskrive den forvandling, der er sket, siden vi mødtes i den internationale presseklub, da jeg blev integrationsminister i 2001?” Sådan lyder et af de første spørgsmål fra Bertel Haarder i denne udgave af ”Bertel &”, hvor gæsten er en person med et dybdegående kendskab til dansk og tysk politik og samfund, men også til Europa og ikke mindst til kultur.


Gæst i studiet er Marc-Christoph Wagner, chef for Louisiana Channel og vært på Louisiana Live, men også med erfaring som korrespondent for Nordeuropa for tyske ARD. Og Haarder husker udmærket, at Marc-Christoph Wagner stillede kritiske spørgsmål til den nye udlændingepolitik, som Bertel Haarder den gang skulle stå i spidsen for at gennemføre.

Samtalen kommer også rundt om det tyske parti AFD, den nye kansler Friedrich Merz, Angela Merkel og om de nordiske landes mulighed for at bidrage til ledelsen i EU.


Se programmet allerede nu på dk4.tv

Se et spot for programmet her:

Kommende sendetider
Programmet er ikke programsat i den kommende tid.
Relaterede emner
» AI til tiden - med Bent Dalager: AI, i kunst og menneskehedens fremtid
» KulturHave med Anne-Marie Dohm
» I Udenrigspolitisk selskab med Ehrenreich: Om EU-formandskabet
» AI til tiden - med Bent Dalager: AI, AGI og ASI – hvad taler vi om?
» ”Fængslende kunst”: Drømmen