Ved at benytte denne side er jeg indforstået med brugen af cookies.
Du kan læse mere om vores persondatapolitik (GDPR) på denne side
Accepter
Kelternes verden - Europas urkraft
I programmet “Kelternes Verden - Europas Urkraft” er vi på besøg på Moesgaard Museum. Her dykker vi ned i den ukendte historie om de vilde keltere i Nord- og Centraleuropa.


Vi er i tiden mellem 800 år f.Kr. til omkring 400 år efter, hvor grækerne hersker over Middelhavet – og hvor Rom endnu kun er en landsby, men nord for Alperne syder det i en mystisk smeltedigel. Det er for mange en ukendt verden – en glemt eller overset fortid. En verden, der både er smuk og brutal, og en verden der er lidt af en gåde.

Kelterne efterlod sig nemlig ikke nogen skrifter – de havde simpelthen ikke et skriftsprog. Så når vi, efterhånden som vi kommer frem i udstillingen, får svaret på hvem Kelterne var, så er svarene fundet via græske, romerske og ikke mindst Julius Cæsars fortællinger om Gallerkrigene – men også i de udgravede genstande, som kelterne skabte og efterlod. Det er historien om skaberkraft og fællesskaber, om våbenofringer og blodige ritualer – om en urkraft, der har formet fundamentet, for det Europa vi kender i dag.


Se programmet allerede nu på dk4.tv

Se et spot for programmet her:

Kommende sendetider
» Fredag d. 12. Dec kl. 21.45
» Mandag d. 15. Dec kl. 16.05
» Mandag d. 22. Dec kl. 01.30
Relaterede emner
» Jagten på det ukendte (6:6): Steppefolkets templer og hånden mod universet
» Jagten på det ukendte (5:6): Kong Arthur og Gralen på Malta
» Jagten på det ukendte (4:6): Kraftstedet i bjergene og mystiske stenhoveder
» Jagten på det ukendte
» Jagten på det ukendte (3:6): Ubegribelige tempelsten og spoler af vulkansk glas