Ved at benytte denne side er jeg indforstået med brugen af cookies.
Du kan læse mere om vores persondatapolitik (GDPR) på denne side
Accepter
Jagtmagasinet: Drivjagt i Letland
Denne gang går turen ud på et stort sneklædt jagtrevir i Letland, hvor især elgene er talrige, men vanskelige at få et rent skud til. Derfor jager vi med drivere, skyder hurtige opfølgende skud, og tager ud i den begsorte nat, for at jage vildsvin på anstand i fuldmånens skær.


Jagten er arrangeret af danske Nika Jagtrejser, som i et par årtier har haft stor succes med at bringe især danske jægere til dette store revir i den centrale del af Letland.

Og lad det bare være skrevet med det samme; denne jagtform ligner ikke noget, man sådan lige kender fra Danmark. Der anvendes avanceret natudstyr, som ikke er lovligt at anvende til jagt i Danmark, og der eftersøges en påskudt elg helt i overensstemmelse med de lokale fremgangsmåder.
Kommende sendetider
Programmet er ikke programsat i den kommende tid.
Relaterede emner
» Jagtmagasinet: Klassiske jagtvåben (2:2)
» Jagtmagasinet: Klassiske jagtvåben (1:2)
» Jagtmagasinet: Ouverture til bukkejagt
» Deep Creek & Anchor River
» Campingmagasinet - marts