Ved at benytte denne side er jeg indforstået med brugen af cookies.
Du kan læse mere om vores persondatapolitik (GDPR) på denne side
Accepter
KulturHave
I en tid med fake news, trolls, boots, kunstig intelligens, digitale platforme og services har kunsten og kulturen så egentlig en rolle at spille? Hvilke værdier står kunstnerne og kulturinstitutionerne for?


Vil kulturen stadig få betydning i en stadig mere digitaliseret hverdag - for den enkelte borger, for vores trivsel og for vores dannelsesbegreb? Hvilket ansvar har den enkelte kunstner og kulturinstitution for at være en aktiv medspiller i hele samfundsudviklingen?

Det ser Christin Have nærmere på sammen med en række af Danmarks førende kunstnere, kulturledere og aktører, når de bliver inviteret ind i KulturHaven af Christian Have for i overraskende og personlige samtaler at komme med deres bud på og holdninger til kunstens betydning og dens værdiskabelse for den enkelte og samfundet.

I programrækken ”KulturHave” forsøger vi at komme et skridt videre og dybere og samtidig sætte fokus på udvalgte kunst- og kulturbegivenheder.

”KulturHave” produceres i samarbejde med Have Kommunikation. Vært er Christian Have.
Kommende sendetider
» KulturHave med Merete Pryds Helle -
I dag kl. 18.25
» KulturHave med Merete Pryds Helle -
I morgen kl. 12.25
» KulturHave med Elsebeth Gerner Nielsen -
Mandag d. 5. januar kl. 10.20
Relaterede emner
» KulturHave med Merete Pryds Helle
» KulturHave med Elsebeth Gerner Nielsen
» Lars Thiesgaard: Manden med de 1000 stemmer
» Lars Thiesgaard: Manden med de 1000 stemmer
» Lars Thiesgaard: Manden med de 1000 stemmer